Informacje o liniach lotniczych latających w Chorwacji

Jeśli przylatujesz samolotem

Informacje o liniach lotniczych latających w Chorwacji, lotniska, przepisy dotyczące prywatnego ruchu lotniczego

Podstawowe informacje o sieci kolejowej w Chorwacji, główne dworce kolejowe

Jeśli przyjeżdżasz pociągiem

Podstawowe informacje o sieci kolejowej w Chorwacji i międzynarodowych połączeniach kolejowych

Najważniejsze chorwackie firmy żeglugowe

Jeśli przypływasz statkiem

Najważniejsze chorwackie firmy żeglugowe, urzędy celne odpowiedzialne za wprowadzanie zagranicznych statków, linie międzynarodowe

Międzynarodowe linie autobusowe, główne dworce autobusowe, informacje ogólne

Jeśli przyjeżdżasz autobusem

Międzynarodowe linie autobusowe, główne dworce autobusowe, informacje ogólne


Jak dojechać samochodem


Najpopularniejszym środkiem transportu by dojechać do Chorwacji jest samochód. Najłatwiej jest dojechać autostradą A1. Jeżeli zdecydujesz się na podróż samochodem masz 3 możliwości, a więcej informacji możesz znaleźć na stronie i mapie Chorwackiego Klubu Samochodowego - HAK (chorw. Hrvatski Auto Klub):
1. Autostrada A1 (Dalmatina) – Jedź autostradą A1 do zjazdu Prgomet, który jest oddalony o 20 km od Okrugu. Po zjeździe z autostrady jedź w kierunku miasta Trogir, który sąsiaduje z Okrugiem.
2. Magistrala Adriatycka – Wjazd do Chorwacji znajduje się na północno-zachodniej granicy. Aby dotrzeć do Okrugu, jedź magistralą adriatycką przez następujące miejscowości: Rijeka - Senj - Karlobag - Zadar - Šibenik - Primošten - Trogir - Okrug.
3. Magistrala Lika D1 - Wjazd do Chorwacji znajduje się na północnej granicy, trzeba jechać drogą D1 do stolicy Chorwacji - Zagrzebia, a następnie kierować się na podane miasta: Karlovac - Plitvice (Park Narodowy) - Korenica - Gračac - Knin - Drniš - Trogir - Okrug.

Chorwacja informacje o ruchu drogowym - Webcam

Pomoc drogowa:
Hrvatski Autoklub (HAK), HR-10010 Zagreb, Avenija Dubrovnik 44, P.O. Box 240, tel. +385 1 66 11 999 / 1987 (Pomoc drogowa), fax +385 1 66 23 111 / 66 03 287, 46 93 702 (Pomoc drogowa)
email: info@hak.hr
Kamery drogowe, informacje o ruchu drogowym i stanie dróg

Chorwacja informacje o ruchu drogowym - webcams
Przyjazd do Okrugu samochodem - Podstawowe informacje

PODSTAWOWE INFORMACJE

Aby wjechać do Chorwacji trzeba posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz dowód ubezpieczenia pojazdu. Preferowane jest również posiadanie międzynarodowego prawa jazdy, aby wynająć samochód (rent-a-car). Jazda z włączonymi światłami mijania (krótkimi) jest obowiązkowa w okresie zimowym. Używanie telefonu komórkowego podczas jazdy jest zabronione. Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe. Posiadanie kamizelki odblaskowej jest obowiązkowe, a powinna być używana, gdy kierowca wykonuje następujące czynności: zmienia koło, dokonuje drobnych napraw pojazdu, dolewa paliwa bądź gdy próbuje zatrzymać inne pojazdy w celu uzyskania pomocy.
Ministerstwo Spraw Mosrkich, Transportu i Infrastruktury

DOKUMENTY

Kierowca, który wjeżdża na terytorium Chorwacji pojazdem z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi, musi posiadać międzynarodowy certyfikat ubezpieczenia OC, który jest ważny na terytorium Unii Europejskiej lub inny dowód posiadania takiego ubezpieczenia. Za międzynarodowe dokumenty ubezpieczeniowe i inne dowody posiadania ubezpieczenia uważa się oficjalne tablice rejestracyjne pojazdu, który zwykle znajduje się na terytorium kraju, którego krajowe biuro ubezpieczeń jest sygnariuszem wielostronnej umowy lub zieloną kartę, wydaną dla pojazdu pochodzącego z kraju, którego krajowe biuro ubezpieczeń nie jest sygnariuszem wielostronnej umowy oraz inne dokumenty i dowody, których ważność jest uznawana przez chorwackie biuro ubezpieczeń.

 Przyjazd do Okrugu samochodem - Dokumenty
Przyjazd do Okrugu samochodem - Ograniczenia prędkości

OGRANICZENIA PRĘDKOŚCI

50 km/h - w obszarze zabudowanym
90 km/h - poza obszarem zabudowanym
110 km/h - na drogach przeznaczonych wyłącznie dla pojazdów silnikowych oraz na drogach szybkiego ruchu
130 km/h - na autostradach
80 km/h - dla pojazdów silnikowych z przyczepą kempingową bez hamulców, dla autobusów oraz autobusów z lekką przyczepą
100 km/h - dla autobusów na autostradzie, z wyjątkiem autobusów przewożących dzieci
Przy mokrej nawierzchni, należy zwolnić i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze.

STACJE BENZYNOWE

Stacje benzynowe w większych miastach i na autostradach otwarte są od 00-24. Na stacjach benzynowych można kupić benzynę: Eurosuper 95, Super 95, Super 98, Super plus 98 oraz Euro Diesel i Diesel. W większych miastach oraz na stacjach benzynowych na autostradach dostępny jest LPG. Informacje o cenach paliw i lista stacji benzynowych z LPG znajduje się na następujących stronach.

INA

Przyjazd do Okrugu samochodem - Stacje benzynowe
Przyjazd do Okrugu samochodem - Opłaty drogowe

OPŁATY DROGOWE

Autostrady:
A1 Zagreb-Bosiljevo-Zadar-Šibenik-Split-Šestanovac-Ravča
A2 Zagreb-Zaprešić-Krapina-Macelj
A3 Bregana-Zagreb-Slavonski Brod-Županja-Lipovac
A4 Zagreb-Varaždin-Goričan
A5 Osijek-Đakovo-Sredanci
A6 Zagreb-Karlovac-Bosiljevo-Vrbovsko-Rijeka :: A7 Rijeka-Rupa

POMOC DROGOWA, PORADY I INFORMACJE DLA PODRÓŻNYCH

Usługi dla podróżnych: informacje na przejściach granicznych, bezpłatne mapy. Rekomendacje hoteli i garaży. Aktualna sytuacja na drogach 24h/7 pod nr telefonu 072 777 777 (sytuacja na drogach) lub (+385 1) 464 0800 (sytuacja na drogach - z zagranicy); przez radio (po włosku, angielsku i niemiecku w sezonie letnim), TV i prasa. E-mail: info@hak.hr (Informacje o sytuacji na drogach) Usługi prawne: usługi prawne, pomoc i doradztwo bezpłatnie. Usługi adwokackie są płatne. Podróż i wolny czas - Kemping: Na większości kempingów członkowie HAK - chorwackiego auto klubu mają zniżki - 5-10% jak również obcokrajowcy posiadający ICC - (International Camping Card) (CCI). Sprzedaż: mapy samochodowe.
Aplikacja na smartfon

Przyjazd do Okrugu samochodem - Pomoc, porady i informacje