Riwiera Okrug-Trogir gastronomia - Dania dalmatyńskie

Dalmatyńskie smakołyki

SZEROKA PALETA NAJWSPANIALSZYCH DALMATYŃSKICH SMAKOŁYKÓW.
Smakosze nie będą mieli wątpliwości czego najpierw skosztować, gdy odwiedzą liczne restauracje i tawerny w Okrugu. Mianowicie, nasi szefowie kuchni są prawdziwymi mistrzami w przygotowywaniu świeżych ryb.

Riwiera Okrug-Trogir gastronomia - Krewetki

Dalmatyńskie powiedzenie

Dalmatyńskie powiedzenie mówi, że ryba powinna pływać trzy razy:
w morzu, w oleju i w winie,

to znaczy że najlepiej jest serwować rybę w regionalnej oliwie z oliwek w towarzystwie wysokogatunkowego regionalnego wina.

Riwiera Okrug-Trogir gastronomia - Skorpena w morzu

Specjały rybne

Rybne specjały, których możesz spróbować w naszych restauracjach to: kielec z grilla, duszona skorpena, dorada, okoń morski, piotrosz... Również wyjątkowo smaczne są specjały przygotowywane z różnych rodzajów małży, a jeśli masz ochotę zjeść prawdziwie królewską ucztę, zamów homara lub ośmiornicę duszoną w żeliwnym naczyniu przykrytym żarem (chorw. ispod peke).

Riwiera Okrug-Trogir gastronomia - Dania duszone w prawdziwym żarze

Dania duszone w prawdziwym żarze

Oczywiście oprócz duszonych w żeliwnym naczyniu przykrytym żarem dań rybnych równie wyjątkowa jest i mięsna wersja

- z cielęciną bądź jagnięciną, a delikatny smak potraw przygotowywanych pod glinianym bądź żeliwnym "dzwonkiem" dlatego jest tak wyjątkowy, gdyż potrawy te są jednocześnie gotowane i pieczone.


Riwiera Okrug-Trogir :: Mapa gastronomiczna


Jedną z najczęstszych potraw pojawiających się na stołach w Okrugu, szczególnie podczas ważnych uroczystości jest grillowana jagnięcina oraz dalmatyńska pašticada (pieczony udziec wołowy z warzywami i przyprawami), które to danie ze względu na złożoność przygotowań trafiło na listę gastronomicznych tradycji Chorwacji.
Te pyszne dania najbardziej smakują z najlepszymi gatunkowo czerwonymi winami, a jeśli bardziej preferujesz białe wino tak jak mieszkańcy Dalmacji możesz zamówić "bevandę" bądź "gemišt".
Jeżeli lubisz słodkości, koniecznie spróbuj dalmatyńskiej "rožaty" (deser na bazie budyniu), "paradižota" (słodkie pierożki robione z jajek i mleka) bądź trogirskich "rafioli", z którymi związana jest ciekawa legenda... a gospodarze z Okrugu często na powitanie serwują swoim gościom tradycyjną przekąskę – pršut i ser.