Okrug Gornji, Okrug Donji

O Okrugu Położenie, klimat Wybrzeże, wyspy Dziedzictwo Kultura

Goście, którzy wracają i po dziesięć lat z rzędu

Rybackie święto Okrug-Trogir
Split - Pałac Dioklecjana - Riva promenada

są najlepszym dowodem na to, że Okrug posiada dobrą receptę na prawdziwe, wyjątkowe wakacje, ze spersonalizowaną obsługą, entuzjastycznymi i przyjaznymi gospodarzami, doskonałą bazą noclegową i oczywiście doskonałym dalmatyńskim połączeniem krystalicznie czystego morza, niemal nieskazitelnej natury, wyjątkowych atrakcji kulturalnych i bardzo dobrej kuchni. A jeśli dodać do tego wszystkiego jeszcze garść adrenaliny - dla lubiących aktywny wypoczynek - twoje wakacje będą w pełni udane.!

O Okrugu

Serce wyspy Čiovo,

zaledwie kilka kilometrów od miasta Trogir, którego starówka wpisana jest na listę UNESCO znajduje się jeszcze jeden klejnot Morza Śródziemnego - miejscowość Okrug. Najpopularniejszy kierunek turystów na trogirskiej riwierze, przyjemnie "ukryty" w zatoce Saldun, obejmuje dwie miejscowości:
Okrug Gornji i Okrug Donji.

Półwysep Čiovo - Okrug - Trogir
Okrug Copacabana - Plaża Toć

'Wyjątkową arterią tego regionu jest rozciągająca się na dwa kilometry długości żwirowa plaża Toć wraz z deptakiem, która w sezonie letnim staje się centrum życia Riwiery. Miejsce to jest centrum wszystkich wydarzeń, zarówno za dnia jak i po zachodzie słońca.

'Copacabana Okrugu'

Trogir-Miasto UNESCO
Split - Pałac Dioklecjana - Riva promenada

Położenie

Okrug oddalony jest zaledwie o 8 km od lotniska w Splicie i autostrady, więc można śmiało powiedzieć, że cała kula ziemska jest na wyciągnięcie ręki. Gości Okrugu od Trogiru bogatego w zabytki i jego ACI mariny dzieli tylko 5 min jazdy samochodem lub dwudziestominutowy spacer lub piętnastominutowa przejażdżka łódką. Od spaceru promenadą Pałacu Dioklecjana i kultowej kawy na głównym splickim deptaku dzieli nas zaledwie 30 km.

2670 słonecznych godzin w roku

Kryształowo czyste morze, wyspy, wąskie zatoczki takie jak Duboka i Široka, plaże wzdłuż wiosek Bok, Bušinci i Mavarčica, plaża Kava i plaża Rudej sprawiają, że Okrug jest jednym z ulubionych miejsc turystów na letnie zwiedzanie, a jednocześnie korzystny klimat o średniej temperaturze 16,3°C czyni Okrug całoroczną śródziemnomorską oazą. A jeśli lubisz wycieczki łodzią, wybierz się na przyjemną wycieczkę do osłoniętych zatok - Kancelirovac i Racetinovac.

Okrug - Trogir - zatoka Racetinovac

Nieodparty urok starożytności

Rezydencja Racetin - zatoka Racetinovac - Okrug - Trogir
Wieża św.Jana - Okrug

Okrug po raz pierwszy jest wspomniany w okresie późnego średniowiecza, a szczególnego uroku dodają mu ślady dawnego sposobu życia i cenne dziedzictwo kulturowe. Obejrzyj stare kamienne domy w centrum wioski, malownicze pola i gaje oliwne graniczące z kamiennymi murkami, które wskazują na to, że pierwsi mieszkańcy byli rybakami i rolnikami.
Malownicze kościoły i dawne letnie rezydencje gdzie swoją przystań i miejsce odpoczynku

znajdowali pustelnicy i arystokraci - garść pięknych widoków, które na pewno wzbogacą twoje wakacje. Stary kościół św. Teodora na samym wybrzeżu w miejscowości Okrug Gornji - gdzie zgodnie z historyczną tradycją pojawił się pierwszy trogirski pustelnik, pozostałości późnoantycznego kościoła i klasztoru św. Eufemii na wysepce Sv. Fumija, bądź pozostałości letniej rezydencji braci Racettini w zatoce Racetinovac to tylko niektóre z kamiennych świadków tej bogatej przeszłości.

Trogir-miasto UNESCO
Split - Pałac Dioklecjana - Riva promenada

Dobra kultury

Chociaż Okrug intryguje turystów własnym dziedzictwem kulturowym i historycznym, zwiedzający na pewno docenią bliskość renomowanych metropolii jak Split i Trogir. Trogir, który nosi tytuł najlepiej zachowanego średniowiecznego miasta Morza Śródziemnego, jest swoistym miastem - muzeum zamieszkałym od ponad dwóch tysiącleci i co roku jest gospodarzem dla tysięcy ciekawych turystów z całego świata. Historyczne centrum Trogiru to wyjątkowe miejsce, a jego uniwersalna wartość

została potwierdzona w 1997 r., gdy zostało wpisane na elitarną listę UNESCO. Split, któy posiada wiele charakterystyk wyróżnia się zwłaszcza spokojnym śródziemnomorskim stylem życia. Od lasku Marjan do wspaniałego Pałacu Dioklecjana przez stare centrum miasta po legendarną Rivę (nadmorską promenadę) to miasto szczyci się autentycznością, a na pewno nie pożałujesz poświęcając trochę czasu na zwiedzenie Splitu podczas swoich wakacji w Okrugu.

Okrug - Trogir - Wieża Kamerlengo
Split miasto UNESCO - Półwysep Marjan

Wybrzeże jak koronka

'Koronkowy' wygląd wyjątkowo powycinanego wybrzeża Adriatyku jest również charakterystyczny dla Okrugu. Szczególną atmosferę zapewniają pobliskie wyspy i wysepki trogirskiego archipelagu - Sv. Fumija, Kraljevac, Klude, Veli i Mali Drvenik i sąsiedznia wyspa Šolta, która jest powiązana z Okrugiem codziennymi rejsami wycieczkowymi, a Drvenik (Veli i Mali) jest powiązany linią promową prowadzącą przez Trogir. Zatoki Duga, Duboka i Široka położone w południowo-zachodniej części wyspy (Tatinja znajduje się jeszcze dalej na południe) są idealne na pobyt pośród przyrody, w spokoju i cieniu lasku iglastego z widokiem na zielone wyspy sv. Fumija i Kraljevac.

Półwysep Ciovo - Okrug - Trogir
Copacabana Okrugu - Plaża Toć
Król Bela IV - wysepka Kraljevac - Okrug

Jeśli jesteś fanem nurkowania, dołącz do wycieczek organizowanych przez lokalne centrum nurkowania i odkryj bogate środowisko podmorskie sąsiednich wysp, a jeśli jednak bardziej lubisz trzymać się lądu ucieszy cię fakt, że cała wyspa jest pokryta siecią dróg, starych utwardzonych ścieżek, które są ze sobą powiązane, a prowadziły ludzi niegdyś w stronę morza, pól lub kościołów. Są one dziś idealnym miejscem dla miłośników przyrody, spacerów i jazdy na rowerze, a jeśli odważysz się wspiąc na szczyt wyspy, zostaniesz nagrodzony cudowną panoramą otwartego morza i sąsiednich wysp.


Czy wiesz, że nazwa wyspy Kraljevac (pol. Królewiec) przypomina nam o pobycie węgiersko-chorwackiego króla Beli IV, który w 1242 r. znalazł schronienie na tej małej wysepce?

Odwiedź ...

Split

Organizacja Turystyczna

Kaštela

Organizacja Turystyczna

Solin

Organizacja Turystyczna

Trogir

Organizacja Turystyczna