ČIOVO BIKE – PRZYGOTUJ SIĘ NA PRZYGODĘ Z DOMIESZKĄ ADRENALINY!


FANTASTYCZNE SPORTOWE DOŚWIADCZENIE W ŚRÓDZIEMNOMORSKIEJ ATMOSFERZE. Podziwianie krajobrazów na dwóch kołach to świetny sposób aby dogłębnie poznać jakiś kraj. Jeżeli jesteś miłośnikiem aktywnego wypoczynku chociażby w minimalnym stopniu, będziesz zachwycony Okrugiem i jego malowniczo położonymi ścieżkami rowerowymi. Piękne widoki na gaje oliwne, klify i otaczające wyspy wraz z rozpoznawalnymi zapachami śródziemnomorskiej roślinności są wyjątkowym przeżyciem, a ponieważ całą wyspę Čiovo przecinają szlaki rowerowe, jest to idealne miejsce dla tych, którzy pragną wakacji z dozą adrenaliny. Istnieją różnorodne ścieżki rowerowe - te o nieznacznej trudności technicznej jak również wymagające od cyklistów sporych umiejętności, a dzieki naszej bazie informacyjnej, będziesz mógł wybrać trasę na miarę swoich możliwości. Malownicze kościółki i pozostałości historyczne, które przy okazji będziesz mógł podziwiać, są ciekawym dodatkiem, który wycieczkom nada szczególnego uroku, a przewagą naszych ścieżek jest to, że dzięki przyjemnemu klimatowi można z nich korzystać praktycznie przez cały okrągły rok!

WYCIECZKI ROWEROWE

Trogir – Mastrinka – Arbanija – Slatine – Rudine – Žedno – Okrug Gornji – Čiovo – Trogir.
ODWIEDŹ NAJSTARSZĄ MIEJSCOWOŚĆ NA WYSPIE I DAWNE SCHRONIENIE PUSTELNIKÓW! Jeśli wybierzesz tę ścieżkę, wyrusz z trogirskiego nadmorskiego deptaku kierując się na most prowadzący na wyspę Čiovo, główną drogą w kierunku Mastrinki i Arbaniji. Jazda wzdłuż wybrzeża gwarantuje piękne widoki na Kaštela, a małe plaże, położone wzdłuż trasy będą "zapraszać" na krótki odpoczynek i chwilę orzeźwienia. Na trzecim kilometrze trasy położona jest miejscowość Mastrinka - tu z lewej strony, rozpościera się piękny widok na klasztor dominikanów i kościół św. Krzyża z XV w. Z Arbaniji kieruj się do turystycznej miejscowości Slatine, która już od średniowiecza administracyjnie należy do miasta Split, kiedy wpływy na wyspie były podzielone między Split i Trogir. Na małym wzniesieniu zauważysz kościół Wniebowzięcia NMP, a wysiłek jazdy pod górę ze Slatine, w prawo w kierunku Rudiny, będzie nagrodzony pięknym widokiem na całą północną stronę wyspy i Zalew Kaštelanski. Jazdę kontynuuj asfaltową drogą wzdłuż gajów oliwnych w kierunku miejscowości Žedno - najstarszej na wyspie. Stąd rozciąga się piękny widok na małe wysepki, które są częścią arhipelagu kanału Drveničkiego. W miejscowości Žedno, jedynej na wyspie, która nie ma bezpośredniego dostępu do morza, znajduje się kościół św. Ivana Trogirskiego oraz kościół św. Mavra, który został wybudowany na fundamentach rzymskiej willi, a wokół którego przez wiele stuleci gromadzili się pustelnicy. Teraz ścieżka rowerowa prowadzi w dół, w kierunku miejscowości Okrug Gornji, w którym znajduje się wiele pięknych plaż i zatok, a może się również poszczycić zanotowanymi 2670 słonecznymi godzinami w roku, dlatego też jest bardzo atrakcyjna na turystycznej mapie Chorwacji. Z miejscowości Okrug Gornji należy się kierować na Trogir, by w niedługim czasie znaleźć się w początkowym punkcie trasy.

Arbanija – Žedno – Rudine – Vrh – Slatine – Arbanija
PODZIWIAJ WSPANIAŁE WIDOKI Z DWÓCH STRON WYSPY! Początek trasy znajduje się przy klasztorze Dominikanów w Arbaniji, a sama trasa zaczyna się 1,5 km wzniesieniem, które prowadzi asfaltową drogą wijącą się wśród iglastego lasu w kierunku miejscowości Žedno. Gdy już dotrzesz na szczyt, skieruj się do centrum miejscowości, w której z lewej strony zauważysz kościół bł. Ivana Trogirskiego oraz drogowskaz wskazujący drogę do kościoła św. Mavra. Jeśli chcesz zobaczyć go z bliska, skieruj się na leśną ścieżkę przez zarośla i gaje oliwne - pomimo iż jest to górski szlak turystyczny, przy zachowaniu ostrożności, posiadając pewne umiejętności techniczne można go pokonać na rowerze. Od centrum miejscowości Žedno kontynuuj trasę jadąc po drodze asfaltowej przez 500 m aż do punktu widokowego, z którego można podziwiać piękną panoramę zachodniej części wyspy oraz archipelag kanału Drveničkiego. Przy punkcie widokowym skręć w lewo na drogę szutrową i kieruj się na punkt widokowy "Rudine". Przez chwilę droga będzie prowadziła nawierzchnią asfaltową, by znów przy skręcie w prawo zamienić się w szutrową - ta droga będzie prowadziła grzbietem wyspy - tu można nacieszyć oczy pięknymi widokami z jednej i z drugiej strony wyspy. Wdychając piękny zapach wyspiarskiej roślinności oraz słuchając śpiewu cykad dotrzesz do skrzyżowania z drogą szutrową, która prowadzi do centrum miejscowości Slatine. Obok lądowiska dla helikopterów wjedź ponownie na drogę asfaltową, zjedź do Slatine drogą prowadzącą przez ogrody i gaje oliwne. W centrum należy skręcić w lewo kierując się na Arbaniję gdzie w nagrodę za wysiłek włożony w pokonanie trasy czeka cię wiele sympatycznych plaż z dużą ilością naturalnego cienia dzrew iglastych gdzie będzie można zażyć orzeźwienia. Plaże są doskonałym miejscem zarówno dla rodzin z małymi dziećmi jak i dla tych, którzy lubią ciszę i spokój.

Slatine – Mirine – Gospe od Prizidnice (Glava) – Prisoje – Slatine
WYZWANIE DLA BARDZIEJ DOŚWIADCZONYCH CYKLISTÓW! Początek trasy znajduje się w centrum miejscowości Slatine. Poruszaj się drogą wzdłuż wybrzeża kierując się na wschód - miejscowość Mirine. Trasa prowadzi wzdłuż długiej żwirowej plaży, szum fal i widok błękitnego morza będzie odwracać uwagę w stronę Marijańskiego wzgórza pokrytego zielenią, za którym kryje się Split. Po przejechaniu 1,5 km dojedziesz do skrzyżowania w miejscowości Mirine, na którym skręcisz w lewo i następnie drogą szutrową dojedziesz do dużego kamieniołomu - KAVA. Od kamieniołomu dalej wzdłuż wybrzeża prowadzi wąski górski szlak. Wiele opowiadań i legend krąży o tym miejscu - o świątyni boga Jupitera i tym, że to właśnie tu car Dioklecjan torturował chrześcijan. Tę trasę mogą wybrać jedynie doświadczeni cykliści, którzy lubią jazdę z dozą adrenaliny - chociaż i tu zdarzą się miejsca, w kórych trzeba będzie zsiąść z roweru i popchnąć go, a nawet i ponieść. Jeżeli w miejscowości Mirine będziesz kontynuować trasę drogą asfaltową czeka cię 1,5 kilometrowe wzniesienie wśród gajów oliwnych i zarośli, a na samym szczycie wzniesienia jeszcze jedno skrzyżowanie. Gdy zdecydujesz się skręcić w lewo, droga szutrowa doprowadzi cię do Glave - przepięknego punktu widokowego, z którego roztacza się niepowtarzalna panorama Splitu i jego okolic z Mosorem i wzniesieniem masywu Biokovo w oddali. Gdy na skrzyżowaniu skręcisz w prawo, zjedziesz w dół w stronę pustelniczego sanktuarium Matki Boskiej z Prizidnicy z XVI w. znajdujęce się po połudnoiwej stronie wyspy, na skalistym klifie tuż przy morzu, a otoczone jest piękną przyrodą. Strome skały, błękitne morze, kwitnące agawy i wiele rodzimych ziół przy starym klasztorze i kościółku sprawiają, że miejsce to jest prawdziwą perłą wartą zobaczenia. Z sanktuarium wrócisz kierując się na zachód wzdłuż drogi szutrowej, która łagodnie się wznosi, ukazując wspaniałe widoki - z lewej strony sąsiednie wyspy Brač, Šoltę i Drvenik, oraz Hvar i Vis dalej w stornę horyzontu, a z prawej strony całą Kaštelę z Kozjakiem! Na skrzyżowaniu z drogą szutrową wystarczy zjechać w dół dojeżdżając do centrum miejscowości Slatine rozkoszując się po drodze zapachem wyspiarskiej roślinności.

Okrug Gornji – Okrug Donji – Gnjilovača – Labaduša – Okrug Gornji)
KRÓLEWSKA ŚCIEŻKA ROWEROWA! Jazda zachodnią częścią wyspy Čiovo zaczyna się przy informacyjno-turystycznym centrum Rožac w miejscowości Okrug Gornji. Jazda odbywa się wzdłuż wybrzeża przy Copacabanie Okrugu - plaży Toć, przejeżdża się koło kościoła św. Teodora, która pochodzi z VI w. Kontynuując jazdę dojeżdża się do małego portu Toć, za którym trzeba skęcić w prawo i kontynuować jazdę wzdłuż plaży do zatoki Kuzmići, z której skręca się w lewo do głównej drogi. Droga ta prowadzi do miejscowości Okrug Donji, a widoki z niej na: gaje oliwne i lasek iglasty, Sladun - przepiękny zalew, bądź na Trogir i Seget Donji zapierają dech w piersiach. Wjeżdżając do miejscowości Okrug Donji z lewej strony warto zwrócić uwagę na kaplicę Jana Chrzciciela z XVII w. Następnie trasa prowadzi do miejsca, które jest najbardziej wysuniętym na zachód punktem na wyspie cypel Okrug, z którego rozpościera się przepiękny widok na Trogirski i Marinski zalew z należącym do niego archipelagiem (do cypla Okrug można się dostać również szlakiem wzdłuż morza). Z cypla Okrug trasa prowadzi przez ulicę Kralja Zvonimira do starego wyspiarskiego kamieniołomu (Kava), z którego wydobywano kamień na budowę dzwonnicy trogirskiej katedry. Ścieżka prowadzi w górę do kaplicy św. Jana Chrzciciela, tam skręca na drogę szutrową, która prowadzi do południowej części wyspy przez malownicze krajobrazy gajów oliwnych i miniaturowych ogrodów ogrodzonych kamiennymi murkami. Tam ukaże się piękny widok na zatokę św. Fumija z licznymi skałami i wyspami, z których największa jest Fumija, a na niej pozostałości późnoantycznego - wczesnośredniowiecznego kościoła św. Eufemii. Obok Fumiji położona jest wyspa Kraljevac (Królewiec) obrośnięta gęstym lasem, a nazwa wywodzi się z XIII w. kiedy to przed najazdem tatarskim tu schronił się węgiersko-chorwacki król Bela IV. Po małym odcinku drogi szutrowej trasa ponownie prowadzi do głównej drogi, następnie skręca w prawo prowadząc do skrzyżowania - jeśli tu zdecydujesz się skręcić w prawo, wtedy drogą szutrową zjedziesz do zatoki Branac, jeśli skręcisz w lewo drogą asfaltową (po drodze mijając kemping i restaurację Labadusa i tawernę Duga) dojedziesz do zatoki Duga, na przeciw której znajduje się wspomniana już wyspa Fumija z pozostałościami starej świątyni św. Eufemii, które teraz będą widoczne jak na dłoni. Następnie tą samą drogą trzeba wrócić spowrotem do zamieszkałej części miejscowości Okrug Gornji - tu trasa prowadzi w prawo w kierunku zatoki Mavračica. Po drodze miniesz nowowybudowany kościół podwyższenia św. Krzyża w centrum miejscowości Okrug Gornji. Po zwiedzeniu starówki dawnej wsi Okrug Gornji i kościoła św. Karola Boromeusza z XVII w. zjedź spowrotem na plażę Toć.

Trogir – Okrug G. – Troglavica – Bušinci – M. Draga – Žedno – Trogir
TECHNICZNIE TRUDNA TRASA DLA ODWAŻNYCH KIEROWCÓW. Trasa rowerowa prowadzi przez środkową część wyspy Čiovo i jest trasą trudną technicznie, przeznaczoną dla doświadczonych cyklistów. Zaczyna się na trogirskim nadmorskim deptaku, prowadzi przez most w kierunku wyspy, a następnie skręca w prawo. Wiedzie główną ulicą przy stoczni, a następnie kemping Rožac i plażę Toć w miejscowości Okrug Gornji. Po drodze miniesz kościół św. Teodora, którego pierwotny kształt został mu nadany w VI w. Trasa następnie prowadzi do małego portu Toć, w kierunku zatoki Kancelirovac – tu można odpocząć ze względu na to, że nie ma możliwości przejechania rowerem, przespacerować pieszo do zatoki Racetinovac gdzie znajdują się ruiny letniej rezydencji arystokratycznej rodziny Racettini z XVII w. przy których znajdują się ruiny kaplicy poświęconej św. Antoniemu Pustelnikowi. Z zatoki Kancelirovac trzeba wrócić na główną drogę pokonując wzniesienie (to jest odcinek, w którym będziesz pchał, a nawet nosił rower), a następnie skierować się na zatokę Tatinja i wjechać na bardzo atrakcyjną widokowo nadmorską drogę, która prowadzi przez Rastići i Bušinci w kierunku zatoki Mavarčica. Trasa ta odkrywa jeszcze jedną wyjątkową rzecz na wyspie Čiovo, a mianowicie przepiękne plaże w zatokach Vela i Mala Draga! Tą samą drogą trzeba wrócić spowrotem i skręcić w prawo w asfaltową drogę prowadzącą do miejscowości Žedno. Na miejcscu warto zwrócić uwagę na kościół bł. Ivana Trogirskiego z lewej strony oraz na drogowskaz wskazujący kierunek do kościóła św. Mavra, w którym niegdyś spotykali się pustelnicy. Można do niego dotrzeć drogą prowadzącą przez gaje oliwne i zarośla, z zachowaniem ostrożności, gdyż jest to odcinek trudny technicznie. Wracając znów trzeba ruszyć w kierunku miejscowości Žedno, a następnie kierować się na Okrug do ostrego zakrętu w lewo, na którym skręcisz w prawo na drogę szutrową, któa prowadzi spowrotem do trogirskiego deptaku.

ZASADY POSTĘPOWANIA

Jazda rowerem to bardzo wygodna i wyjątkowo korzystna forma sportu, która aktywnym cyklistom gwarantuje wiele satysfakcji.
Aby twoja jazda była jak najbardziej przyjemna i bezpieczna konieczne jest przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa obowiązujących w Republice Chorwacji.

Aby uniknąć mandatu
- Rowerzyści powinni poruszać się po wyznaczonych ścieżkach rowerowych, a w przypadku gdy takowych nie ma jak najbliżej krawędzi chodnika.
- Jeżeli dwóch lub więcej rowerzystów jedzie w grupie, powinni się oni poruszać jeden za drugim.
- Rowerzysta nie powinien zakłócać stabilności roweru i przeszkadzać innym uczestnikom ruchu. W szczególności nie powinien zdejmować obu rąk jednocześnie z kierownicy, przytrzymywać się o drugi pojazd, ciągnąć lub pchać przedmioty, kóre mogą stanowić zagrożenie dla kierowcy lub innych uczestników ruchu drogowego.
- Rowerzyści do 16 r.ż. podczas jazdy powinni mieć na głowie kask ochronny.
Mandat za każde z wyżej wymienionych wykroczeń wynosi 300,00 HRK.
Przestrzegając tych prostych zasad przyczyniasz się do bezpieczeństwa na drodze dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.